Διατροφη, Υγεια και Ασκηση
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Διατροφη, Υγεια και Ασκηση

Ενα φορουμ με πληροφοριες σε θεματα υγειας και διατροφης καθως και γενικοτερα θεματα διαιτας, ασκησης εμπορικων φυσικων και μη συμπληρωματων κλπ.
 
HomeLatest imagesRegisterLog inSearch

 

 Γενικες Αποριες

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Διαιτολογος-Bodybuilder
Admin
Διαιτολογος-Bodybuilder


Αριθμός μηνυμάτων : 32
Δεικτης Ενεργοτητας : 78
Reputation : 8
Τόπος : Athens

Γενικες Αποριες Empty
PostSubject: Γενικες Αποριες   Γενικες Αποριες Icon_minitimeTue Jul 07, 2009 6:00 pm

Σε αυτο το θεμα μπορειτε ελευθερα να εκφρασετε ολες σας τις αποριες περι φαγητου. Ρωτηστε και εκφραστειτε ελευθερα. Θυμηθειτε, δεν υπαρχουν "χαζες", "κακες" η "ανουσιες" ερωτησεις!


Last edited by Διαιτολογος-Bodybuilder on Tue Jul 07, 2009 7:27 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
https://fbkd.board-directory.net
nanaki

nanaki


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Δεικτης Ενεργοτητας : 8
Reputation : 2

Γενικες Αποριες Empty
PostSubject: ευτυχισμένοι άνθρωποι   Γενικες Αποριες Icon_minitimeTue Jul 07, 2009 6:06 pm

έχω την απορία, πως ορισμένοι άνθρωποι τρώνε δυο βαγόνια φαγητό (δεν εννοώ ψητά με σαλάτα, αλλά τηγανιτές πατάτες και σουβλάκια και πίτες και μισό κιλό παγωτό από πάνω) και δε παίρνουν γραμμάριο. το λέω γιατί το έζησα με μια γνωστή μου. κι όχι μόνο μια μέρα που έτυχε να το ρίξει στο φαΐ, αλλά σχεδόν κάθε μέρα.
άτιμη κοινωνία
Back to top Go down
Διαιτολογος-Bodybuilder
Admin
Διαιτολογος-Bodybuilder


Αριθμός μηνυμάτων : 32
Δεικτης Ενεργοτητας : 78
Reputation : 8
Τόπος : Athens

Γενικες Αποριες Empty
PostSubject: Re: Γενικες Αποριες   Γενικες Αποριες Icon_minitimeWed Jul 08, 2009 6:23 pm

Αυτη λοιπον, ειναι μια πολυ ωραια απορια. Ειμαι σιγουρος πως πολλοι την εχουν και απο μεσα τους καταργιουντε οσους το καταφερνουν αυτο. Στην πραγματικοτητα εχει να κανει με πολλους λογους ομως για τους οποιους μπορει να συμβαινει αυτο και συνηθως προκειται για παραπανω απο εναν. Ας τους παρουμε εναν εναν.

Κλιμα
Γενικες Αποριες Climate-map
Ενας παραγοντας που συνηθως υποτιμαται ειναι το κλιμα. Οι αλλαγες στο κλιμα, προερχομενες ειτε απο αλλαγη της εποχης ειτε απο αλλαγη τοποθεσιας (ενα νησι εχει διαφορετικο κλιμα απο ενα βουνο) ειναι ικανες να επιρρεασουν τον βασικο μεταβολισμο του ατομου. Μαλιστα σε συνδιασμο με καποιους αλλους παραγοντες που επιρρεαζουν θετικα τον μεταβολισμο οθωντας τον να κανει παραπανω καυσεις (που θα τους αναλυσουμε παρακατω), το κλιμα δυναται να εκτοξευσει ενα βασικο μεταβολισμο στα υψη η να τον στρεψει στο να υπολειτουργει.

Διαιτολογικες Συνηθειες
Γενικες Αποριες Healthy-eating-habits-300x300
Αναφερατε πως ζησατε με μια γνωστη σας αυτο σε καθημερινη βαση για μια περιοδο. Εχω δυο ερωτησεις πανω σε αυτο το θεμα: η περιοδος αυτη ηταν διακοπων; ασχετα με την προηγουιμενη ερωτηση, γνωριζετε τις διατροφικες συνηθιες του ατομου αυτου περαν αυτου του διαστηματος που ησασταν μαζι?
Οταν ενα ατομο παραστρατει απο τις συνηθεις διαιτολογικες και διατροφικες του συνηθειες για μια περιοδο τινει να εχει πανω στον οργανισμο του τα αποτελεσματα των παλαιων του συνηθειων. Δηλαδη: εστω πως μετα απο καιρο, με η χωρις την συμβουλη καποιου διαιτολογου, εχω καταληξει στις διαιτολογικες συνηθειες που διατηρουν το βαρος μου σταθερο, οποιες κ αν ειναι αυτες. Ο μεταβολισμος μου βρισκεται σε ισορροπια. Αν, για οποιοδηποτε λογο (λογο που δεν σχετιζεται με ψυχολογικη ασθενια, ψυχολογικο σοκ η σωματικη ασθενια, π.χ. Καποιο ατυχημα) αλλαξω τις συνηθειες για ενα μικρο χρονικο διαστημα, εως και δεκα ημερες, ο μεταβολισμος μου τινει να ισορροπει τις θερμιδες που παιρνω με την προηγουμενη ισορροπια που γνωριζε. Ο οργανισμος εχει αυτη την ιδιοτητα και ειναι απο τους κυριοτερους λογους γιατι που οσοι δοκιμαζουν μια νεα διαιτα απογοητευοντε διοτι δεν βλεπουν σχεδον κανενα αποτελεσμα τις πρωτες 10 ημερες.
Δεδομενου του παραπανω, οταν βιωνω μια αλλαγη στις διατιολογικες μου σνηθειες μπορω να διατηρησω το βαρος μου στα φυσιολογικα επιπεδα για μια περιοδο, ειτε υποθρεπτομαι (ναι, ακομα και αν τρωω λιγοτερο μπορει να μην χασω βαρος) ειτε υπερθρεφομαι, οπως στην πριπτωση της φιλης σας.

Ψυχολογια
Γενικες Αποριες Psychology%20Image
Nanaki, μια ακομα ερωτηση: σε αυτη την περιοδο οπου ζησατε μαζι ησασταν σε διακοπες; Διοτι σε αυτη την περιπτωση η γνωστη σου ειναι παραπανω απο δικαιολογημενη!
Οπως θα υποψιατικατε κ ολας, η ψυχολογια των διακοπων εχει βαλει το χερακι της. Οπως μας διαβεβαιωνουν οι ερευνιτες ειδημονες, η ψυχολογια ευθυνεται γαι το 90% - 95% των αλλαγων και ιδιοτητων των μεταβολικων καυσεων ενω μονο για ενα 5% - 10% ευθύνονται μεταβολικοι παραγοντες. Ενα ευκολο παραδειγμα για να σας πεισω: θυμιθητε τις φορες που πηγατε διακοπες με φιλους, τον ενθουσιασμο μιας νεας σχεσης, την αισθηση ανησυχιας που νιωθατε καθε φορα που πηγαινατε σε καποιο μακρυνο μερος και σας επιανε μια ακαταμαχητη επιθυμια να εξερευνησετε τα παντα κλπ. Κρατηστε το πιο σημαντικο για εσας απο τα παραπανω (εαν δε το πετυχα, σκεφτειτε ενα δικο σας και κρατηστε την σκεψη) και εσθανθειτε το φτερουγησμα στην περιοχη κοντα στο στομαχι σας. Αυτη ειναι η επιδραση της ψυχολογιας στον μεταβολισμο σας!
Σε περιοδους σαν κ αυτη ειναι λογικο επομενο να παρουσιασει κανεις και αυξυμενη πεινα. Τα προηγουμενα δικαιολογουν πως η γνωστη σας μπορει να εφαγε “δυο βαγονια φαγητο” σε καθημερινη βαση και να μην εβαζε βαρος πανω της.

Φυσικη Δραστηριοτητα
Γενικες Αποριες Physical_activity
Σε προηγουμενο σημειο εκανα την ερωτηση περι διακοπων. Η απαντηση σε αυτη την ερωτηση θα μπορουσε να ριξει φως σε αυτον τον παραγωντα εξισου. Και ο λογος ειναι πιο απλος απο τους προηγουμενους.
Εστω πως κανω μια ζωη καθιστικη και ταυτοχρονα η δουλεια μου ειναι τυπου “γραφειου”. Οι ενεργειακες μου απαιτησεις ειναι στο ελαχιστο. Και ερχεται η περιοδος που εχω κανονισει διακοπες. Σε συνδιασμο με τους παραπανω παραγοντες ακομα και να εχω τη διαθεση να κατσω σε μια ξαπλωστρα και να μη κανω τιποτα σε ολη τη διαρκεια των διακοπων, οι φυσικες μου δραστηριοτητες ειναι αναγκασμενες να αλλαξουν.
Στις διακοπες συνηθως κολυμπαμε, σκαρφαλωνουμε, τρεχουμε, χορευουμε, κανουμε περισσοτερο ερωτα (αυτο ταιριαζει πολυ περισσοτερο στο κομματι της ψυχολογιας παρα της φυσικης δραστηριοτητας), κωπηλατουμε, κουβαλαμε (αποσκευες , ψαθες, τσαντες με πετσετες κλπ.) και σιγουρα περπαταμε περισσοτερο. Ολα τα παραπανω, καθως αποτελουν ασυνηθηστες για τον οργανισμο δραστηριοτητες απαιτουν και περισσοτερες θερμιδες. Επομενως η καταναλωση του παραπανισιου φαγητου απλα καλυπτει τις μεγαλυτερες αναγκες λογω αυξημενης σωματικης κινησης.

Φυλο, Ηλικία, Διαστασεις Σωματος
Συνηθως παιζουν ρολο οταν συγκρινουμε δυο διαφορετικους οργανισμους, καταστασεις, μεταβολισμους κλπ, αλλα σε αυτη την περιπτωση παραμενουν σταθεροι παραγοντες οποτε απλα αναφερονται χωρις να συμμετεχουν.

Καταμερισμος Θερμιδων μεσα στη Μερα
Γενικες Αποριες Meals
Πολυ σημαντικος παραγοντας. Ο καταμερισμος των θερμιδων ειναι συμμαχος μας αν ειναι σωστος και εχθρος μας αν ειναι ακατασχετος και ευκαιριακος. Οταν οι προσλαμβανομενες θερμιδες ενως ατομου ειναι καταμερισμενες σε 3 γευματα με 2-3 σνακ μεσα στη μερα, τοτε ο μεταβολισμος εχει τη μεγιστη δυνατη λειτουργικοτητα ενω αντιθετα αν ολοκληρο το θερμιδικο φορτιο χωριστει σε μεσημεριανο και βραδυνο, η μονο βραδυνο οπως κανουν πολλοι, τοτε ο μεταβολισμος υπερφορτωνεται σε ενα γευμα και λογω συνθετων μεταβολικων διενεργειων στην πραγματικοτητα επιβραδυνεται αντι να επιταχυνεται. Αν η γνωστη σου αυτη ειναι τυπικη με τα γευματα της τοτε το πιθανοτερο ειναι να τρωει απλα οσο πρεπει και να φαινεται πολυ.

Αλλαγη του Προγραμματισμου του Βιολογικου Ρολογιου
Γενικες Αποριες 20080829-bio-clocks-212x212
Αλλος ενας παραγοντας που εχει να κανει με τη ρυθμιση των γευματων. Αυτος ομως εχει να κανει με την ωρα που κανουμε συγκεκριμενα πραγματα. Η ωρα που ξυπναμε, η ωρα που κοιμωμαστε, η ωρα που κανουμε τα κυρια γευματα μας και η ωρα που νιωθουμε την αναγκη να τσιμπησουμε κατι λογω μιας ακαταμαχητης λιγουρας, ειναι ολα θεμα βιορυθμου.
Ας υποθεσουμε τωρα πως λογω καποιων καταστασεων (πχ. διακοπες) αυτο το ρολοι διαταρασεται. Αντι να ξυπναμε στις 8 για να παμε στη δουλεια, ξυπναμε στις 11 και παμε στην παραλια για μπανιο. Αντι να φαμε στη μια το μεσημερι το μεσημεριανο, το τρωμε στις 5 το απογευμα μετα το μπανιο. Αντι να κοιμηθουμε στις 11, κοιμωμαστε στις 4 επειδη χορευαμε ολο το βραδυ. Ολα αυτα ειναι σημαντικες μεταβολες του βιολογικου ρολογιου και επιρρεαζουν ευθεως τις καυσεις. Ειδικα αν συνυπολογισουμε, σε περιπτωσεις συνθετες οπως οι διακοπες, πως και αλλοι παραγοντες (φυσικη δραστηριοτητα, ψυχολογια, κλιμα κλπ) συνδιαζοντε και επεμβαινουν στον βασικο μεταβολισμο, τοτε εχουμε ενα συμπλεγμα λογων για τους οποιους δεν παχαινουμε ακομα κ αν φαμε περισσοτερο.

Κανονας των Τριων Ημερων
Γενικες Αποριες Three%20fingers
Ο εν λογω κανονας ειναι η επιβεβαιωη των παραπανω: εχει βρεθει πως ο μεταβολισμος συνιθιζει σε νεες συνθικες μεσα σε 3 ημερες. Αν εγω αλλαξω απο θερμιδες Α που καταναλωνω σε θερμιδες (Α -10% Χ Α) το σωμα μου θα προσαρμοστει στο γεγονος οτι εγω λαμβανω 10% λιγοτερες θερμιδες μεσα σε 3 ημερες περιπου. Σε αυτο το διαστημα το σωμα μου μεταβολιζει ποσο θερμιδων ισο με Α και το 10% που υπολοιπεται καταναλωνεται απο τον ιδιο τον οργανισμο (λιπος, μυικος ιστος, γλυκογονο στον οργανισμο κλπ, αναλογως με τη διαιτα του ατομου). Τα παραπανω ισχυουν ομως οταν ολοι οι υπολοιποι παραγοντες παραμενουν ιδιοι. Εστω κ ενας απο αυτους να αλλαξει, για παραδειγμα το κλιμα, τοτε το χρονικο διαστημα αυτο μεταβαλλεται αναλογως αν ο παραγοντας που επιρρεαζει ειναι θετικος η αρνητικος για το ατομο.


Last edited by Διαιτολογος-Bodybuilder on Wed Jul 08, 2009 9:25 pm; edited 2 times in total
Back to top Go down
https://fbkd.board-directory.net
Διαιτολογος-Bodybuilder
Admin
Διαιτολογος-Bodybuilder


Αριθμός μηνυμάτων : 32
Δεικτης Ενεργοτητας : 78
Reputation : 8
Τόπος : Athens

Γενικες Αποριες Empty
PostSubject: Re: Γενικες Αποριες   Γενικες Αποριες Icon_minitimeWed Jul 08, 2009 7:14 pm

Μεταβολισμος
Γενικες Αποριες Metabolism
Τελος, πηγαινουμε στο τελευταιο παραγοντα, που ειναι κ αυτος που οι περισσοτεροι σκεφτικαν πρωτο: ο μεταβολισμος. Οσο δυνατος και να ειναι ενας μεταβολισμος, αποτελει μονο το 5% με 10% της συνολικης πιθανοτητας να μην αλλαζει το βαρος καποιου, οπως ειπαμε και προηγουμενως. Παρ' ολ' αυτα ομως, δεν πρεπει να απορριπτεται μονο και μονο επειδι καταλαμβανει τοσο μικρο ποσοστο απεναντι στους αλλους λογους. Ναι, υπαρχουν αυτοι που τρωνε και δεν παχαινουν, αλλα μη νομιζεται πως ειναι και τοσο καλοτυχοι οσο πιστευετε. Ατομα με ταχυτερο μεταβολισμο τινουν να παρουσιασουν ταχυτερα σημαδια γηρατος. Αυτο συμβαινει επειδι ενας ταχυτερος μεταβολισμος συνηθως σημαινει πως ολα στον οργανισμο ειναι ταχυτερα: αναπτυξη, αναρρωση, γηρανση κλπ. Εξισου, ατομα με ταχυ μεταβολισμο για να διατηριθουν σε ενα συγκεκριμενο βαρος ΠΡΕΠΕΙ να καταναλωσουν μεγαλυτερο αριθμο θερμιδων, αλλιως ο οργανισμος τους “πεφτει” και αποκτουν μια εικονα καταφαγωμενη και “αρρωστιαρικη”.

Οριστε λοιπον οι πιο σημαντικοι λογοι για τους οποιους μπορει η γνωστη σας να μην παχαινει οσο κ αν ετρωγε την περιοδο που την ζησατε pig pig
Back to top Go down
https://fbkd.board-directory.net
nanaki

nanaki


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Δεικτης Ενεργοτητας : 8
Reputation : 2

Γενικες Αποριες Empty
PostSubject: Re: Γενικες Αποριες   Γενικες Αποριες Icon_minitimeWed Jul 08, 2009 9:40 pm

Για να πω την αλήθεια, σε διακοπές είμασταν.
Συνεπώς πολλά από τα προαναφερθέντα ήταν της καθημερινότητάς μας (κυρίως η μετάβαση από δουλειά γραφείου σε κολύμπι, ρακέτες, περπάτημα κλπ)

Ευχαριστώ
Back to top Go down
gogos

gogos


Αριθμός μηνυμάτων : 2
Δεικτης Ενεργοτητας : 2
Reputation : 0

Γενικες Αποριες Empty
PostSubject: Re: Γενικες Αποριες   Γενικες Αποριες Icon_minitimeWed Jul 15, 2009 6:44 am

Να κάνω και εγώ με την σειρά μου μία ερώτηση
Ανέφερς στην περιγραφή των υδατανθράκων ότι το αλκοόλ είναι μία από τις 4 κατηγορίες μακρομορίων του ανθρώπινου μεταβολισμού.
Είναι αλήθεια αυτό; Είχα την εντύπωση ότι το αλκοόλ, πιο συγκεκριμένη η αιθυλική αλκοόλη, ήταν ένας ακόμη υδατάνθρακας, παρόμοιος με την ζάχαρη..
Back to top Go down
Διαιτολογος-Bodybuilder
Admin
Διαιτολογος-Bodybuilder


Αριθμός μηνυμάτων : 32
Δεικτης Ενεργοτητας : 78
Reputation : 8
Τόπος : Athens

Γενικες Αποριες Empty
PostSubject: Re: Γενικες Αποριες   Γενικες Αποριες Icon_minitimeFri Jul 17, 2009 8:43 pm

Quote :
gogos Τετ 15 Jul 2009 - 1:44

Να κάνω και εγώ με την σειρά μου μία ερώτηση
Ανέφερς στην περιγραφή των υδατανθράκων ότι το αλκοόλ είναι μία από τις 4 κατηγορίες μακρομορίων του ανθρώπινου μεταβολισμού.
Είναι αλήθεια αυτό; Είχα την εντύπωση ότι το αλκοόλ, πιο συγκεκριμένη η αιθυλική αλκοόλη, ήταν ένας ακόμη υδατάνθρακας, παρόμοιος με την ζάχαρη..

Η αιθυλικη αλκοολη ΔΕΝ ειναι υδατανθρακας, κατατασεται στην γενικη ομαδα των αλκοολων και εχει διαφορετικες ιδιοτητες απο τους υδατανθρακες.
  • Αναφεραμε στην Εισαγωγη στους Υδατανθρακες πως τα σακχαρα εχουν ενεργεια 4 Kcal ανα γραμμαριο. Το αλκοολ εχει 7, τιμη που ειναι κοντα διπλασια απο αυτη των σακχαρων.
  • Η απορροφηση τους εχει διαφορετικη μεταβολικη οδο στον οργανισμο. Για τα κυρια απλα σακχαρα (γλυκοζη και φρουκτοζη) το σωμα χρησιμοποιει την Κυρια Γλυκολυτικη Πορεια οπου αυτα μετατρεποντε σε πυροσταφυλικο οξυ σαν τελικο προιον. Το αλκοολ για να μεταβολιστει περναει σε αλλες μεταβολικες διαδικασιες. Αποτελεσμα αυτων ειναι και η εισαγωγη ενος μερους των προιοντων του μεταβολισμου αυτου (σαπωνες, ισοζυμα κ.α.) στην Κυρια Γλυκολυτικη Πορεια, αλλα τα υπολοιπα προιοντα χρησιμοποιουντε σε αλλες μεταβολικες οδους (πχ Κυκλος του Krebs) Γι αυτο και δινουν περισσοτερη ενεργεια απο τους υδατανθρακες
  • Οι αντιδρασεις που γινονται κατα τη διασπαση του αλκοολ στον οργανισμο ειναι πολλες, πολλες φορες πιο συνθετες απο την διασπαση των σακχαρων. Προκαλουντε ομως αποτελεσματα ομοια με αυτα του μεταβολισμου πρωτεινων και λιπων, οπως η παραγωγη κετονικων σωματων και απελευθερωση τους στο αιμα.
  • Ταυτοχρονα, παλι λογω μεταβολικων διεργασιων, επιφερουν διουρηση προκαλωντας αφυδατωση στον οργανισμο. Κατα τη διουρηση αυτη αποβαλεται καποιο μερος αυτου του αλκοολ απο τον οργανισμο, αυτο που δεσμευεται απο καποιες ουσιες στον οργανισμο και το παραγωγο της αντιδρασης αυτης δεν μεταβολιζεται. Εαν αυτο δεν αποβληθει γινεται τοξικο για τον οργανισμο.
  • Τελος, σημαντικο ειναι να γινει γνωστο πως το αλκοολ προκαλει υπεργλυκαιμια και στην συνεχεια υπογλυκαιμια. Κατα τα πρωτα λεπτα της καταναλωσης του προκαλει την υπεργλυκαιμια δινωντας μας ενα συναισθημα ζαλης και ανησυχιας. Στη συνεχεια η γλυκοζη του αιματος πεφτει αρκετα και δημιουργειται υπογλυκαιμια, δηλαδη συναισθημα κοπωσης, νυστας και φυσικα πεινας!

Προσπαθησα να θιξω μονο ενα μερος του αλκοολ σε αυτο το σημειο, καθως στο μελον σκοπευω να αναρτησω θεμα διατροφης για το αλκοολ αποκλειστικα. Ελπιζω να απαντησα στην απορια σας, εστω και επιφανειακα.
Back to top Go down
https://fbkd.board-directory.net
Sponsored content





Γενικες Αποριες Empty
PostSubject: Re: Γενικες Αποριες   Γενικες Αποριες Icon_minitime

Back to top Go down
 
Γενικες Αποριες
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Διατροφη, Υγεια και Ασκηση :: Διατροφη :: Αποριες - Ερωτησεις περι Φαγητου-
Jump to: